Rzeczpospolita Polska ubiega się o organizację Międzynarodowej Wystawy EXPO 2022 w Łodzi, której tematem będzie rewitalizacja miast - globalne wyzwanie i warunek dalszego rozwoju aglomeracji na całym świecie.

Artykuł

Narodowy Dzień Polski na kończącej się wystawie EXPO

- Temat „City Re:invented” dotyczy uniwersalnych wyzwań, z którymi muszą się zmierzyć się miasta na całym świecie - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda podczas Narodowego Dnia Polski. W Astanie była polska orkiestra, górale, występy artystyczne i pokaz mody Miasta Mody Ptak.

- Wierzę, że Polska uzyska prawo organizacji wystawy EXPO w 2022 roku, bo polska kandydatura została starannie przemyślana i przygotowana - mówił Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystego Narodowego Dnia Polski w Astanie.

Na ten dzień zaplanowano wiele atrakcji z polskim akcentem. Po wystąpieniu prezydenta na scenie pojawiła się Małgorzata Szarek, laureatka konkursu Anny Jantar, która wykonała utwór „Tyle słońca w całym mieście”. W astańskim amfiteatrze można było także podziwiać nową kolekcję odzieży producentów z regionu łódzkiego zaprezentowaną przez Miasto Mody Ptak. Był również występ polskich górali, przejście orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego obok imponującego, wybudowanego na EXPO astańskiego kompleksu oraz koncert galowy „Głosy Gór” w wykonaniu artystów Teatru Narodowego  z Warszawy. Polska restauracja serwowała tradycyjną kuchnię polską.


Prezydent RP wyraził nadzieję, że dzięki temu, iż Polska dobrze prezentuje się w Astanie, Łódź ma szanse zostać gospodarzem Expo w roku 2022. - Zaproponowany przez nas temat „City Re:invented” dotyczy uniwersalnych wyzwań, z którymi muszą się zmierzyć miasta na całym świecie  Aby miasta stawały się atrakcyjnym, przyjaznym i bezpiecznym miejscem dla swoich mieszkańców i odwiedzających muszą stale się odradzać, odnawiać i rozwijać w oparciu o zasady społecznej współpracy, właśnie o takich miastach chcemy powiedzieć podczas wystawy w Polsce, w Łodzi – dodał Prezydent.


Podczas Dnia Narodowego Polski Prezydent spotkał się również z Polakami mieszkającymi w Kazachstanie oraz odwiedził polski pawilon, w którym od początku Expo w Astanie odwiedziło już ok. 260 tys. gości z całego świata. 

Wystawa w Astanie kończy się 10 września. O tym czy za 5 lat wystawa EXPO odbędzie się w Łodzi, zdecyduje Biuro Światowych Wystaw w listopadzie br.

wróć do aktualności