Rzeczpospolita Polska ubiega się o organizację Międzynarodowej Wystawy EXPO 2022 w Łodzi, której tematem będzie rewitalizacja miast - globalne wyzwanie i warunek dalszego rozwoju aglomeracji na całym świecie.

Artykuł

Ponad pół miliona ludzi na Light Move Festival

Iluminacje na 55 kamienicach, 38 instalacji świetlnych, pokazy na 15 – kilometrowej trasie: to tegoroczny, zakończony w ostatni weekend Light Move Festival. Impreza – jedna z największych tego typu w Europie – stała się już wizytówką kandydata EXPO 2022.

Łódzki Light Move Festival to największe kulturalne wydarzenie w Polsce realizowane na otwartej przestrzeni. W tym roku łódzką imprezę odwiedziło około 650 tys. gości z całego świata, a trasę festiwalu wydłużono do 15 kilometrów.

Podczas trzech dni festiwalu można było podziwiać m.in. bajkowy mapping architektoniczny o intrygującym tytule „Paradoks”, gigantyczne 12-metrowe instalacje w rewitalizowanym pasażu Schillera, mapping inspirowany twórczością surrealisty Salvadora Dalego, czy kubistyczne dzikie zwierzęta w parku Staromiejskim. 

Motywem przewodnim tegorocznych prac była awangarda (Light Move Festival „No limits – szlakiem awangardy”). Przybliżano dorobek m.in. Władysława Strzemińskiego, Wassilego Kandinsky’ego czy Salvadora Dalego. Po raz pierwszy zostały oświetlone Łódzki Dom Kultury i cerkiew św. Aleksandra Newskiego, gdzie zaprezentowano spektakl, łączący w sobie mapping 3D, dynamiczny pokaz świateł i laserów. „Ożywiono” 15 tysięcy kamieni.

Choć festiwale światła odbywają się także w innych miastach na świecie, tylko w Łodzi fascynujące świetlno-dźwiękowe iluminacje można oglądać na tak różnorodnych płaszczyznach. Łódzka XIX-wieczną architektura jest mieszanką secesji, eklektyzmu, neobaroku i neoromatyzmu. Rożnorodne powierzchnie dają nieprawdopodobne możliwości dla kreatorów świetlnych aranżacji.  

Mecenasem części spektakli, o takich nazwach jak Dom Kultu, Oczopląsy czy Techstura,  była Rzeczpospolita Polska i Miasto Łódź, kandydat do EXPO 2022. W specjalnej strefie EXPO 2022 uczestnicy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z festiwalu, a także otrzymywali białe świecące balony LED-owe.

Rzeczpospolita Polska jest kandydatem do organizacji wystawy specjalistycznej EXPO2022 w Łodzi z tematem „City Re:Invented”.

wróć do aktualności