Rzeczpospolita Polska ubiega się o organizację Międzynarodowej Wystawy EXPO 2022 w Łodzi, której tematem będzie rewitalizacja miast - globalne wyzwanie i warunek dalszego rozwoju aglomeracji na całym świecie.

Artykuł

Trwa walka Łodzi o Expo. Do dalszej rywalizacji przeszła trójka kandydatów.

Trzy państwa i trzy miasta powalczą o organizację International EXPO 2022/2023. To Łódź, Buenos Aires i Minneapolis.

Trzy państwa i trzy miasta powalczą o organizację International EXPO 2022/2023. To Łódź, Buenos Aires i Minneapolis.

USA rzutem na taśmę, po wtorkowym głosowaniu w BIE włączyły się do walki o International EXPO 2022/2023. Dziś (14 czerwca) w paryskiej siedzibie BIE wszystkie trzy kraje miały okazję, by zaprezentować swoje kandydatury.

Zaczęła Minnesota z hasłem: "Zdrowi ludzie. Zdrowa planeta". Minnesota stawia na: promocję zdrowie dla każdego w każdym wieku i promowanie zdrowego stylu życia. A EXPO jest do tego idealnym narzędziem.

Jako drugie prezentowało się Buenos Aires. Pomysł Argentyńczyków na EXPO to nowoczesne technologie, rozwiązywanie problemów świata dzięki zaawansowanym technologiom. Buenos Aires chce się skoncentrować na cyfrowej przyszłości świata.

I wreszcie prezentacja Polski i Łodzi, czyli pomysł na zmianę miast poprzez ich rewitalizację. - Siłę miasta stanowi siła jego mieszkańców - przekonywała podczas prezentacji prezydent Hanna Zdanowska. - Łodzianie postanowili swój dom gruntownie wyremontować. Zapał łodzian doceniają inwestorzy tworząc nowe miejsca pracy, a doskonale skomunikowana Łódź przestała tracić mieszkańców. Łódź odzyskuje swoją duszę, a całe miasto przechodzi gruntowną przemianę. Nie chodzi tu o zwykły remont, czy budowę czegoś od nowa. Jesteśmy zbyt dumni z naszego dziedzictwa, żeby pozwolić na jego utratę. Dlatego dawne królestwa przemysłu zmieniamy w biura, centra rozrywki, czy instytucje kultury. Przygotowujemy się na wyzwania przyszłości, ale troszczymy się o nasze miejskie korzenie.

Paweł Lewandowski, wiceminister Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dodał, że Polska podjęła wyzwanie: - Głębokie procesy rewitalizacji, przywracania miastom duszy to dziś już nie sfera marzeń i planów, a codzienna rzeczywistość Polski. Nasze doświadczenia transformacji, wszystkie lekcje, które odebraliśmy przez te trzy dekady, dziś przenosimy najbliżej zwykłych ludzi, do ich domów. To ogromne wyzwanie przywrócić tożsamość miejsc, przegonić światowych liderów i zrobić to wsłuchując się w każdy głos i sugestię mieszkańców. Łączyć miejskie i narodowe strategie rozwoju z wyzwaniami społecznymi. Łączyć przemiany infrastrukturalne z potrzebami wszystkich grup społecznych. Rewitalizować. Tymi doświadczeniami chcemy się dzielić.

O tym kto zorganizuje kolejne EXPO delegaci Biura Wystaw Światowych zdecydują w listopadzie br.

(uml)

wróć do aktualności