Rzeczpospolita Polska ubiega się o organizację Międzynarodowej Wystawy EXPO 2022 w Łodzi, której tematem będzie rewitalizacja miast - globalne wyzwanie i warunek dalszego rozwoju aglomeracji na całym świecie.

Artykuł

Co powstanie w Łodzi, mimo przegranej w walce o EXPO 2022?

Mimo że wystawa EXPO w 2022 roku nie odbędzie się w Łodzi, rząd nie wycofuje się ze swoich planów i zapowiada inwestycje.

- Bez względu na wynik głosowania większość projektów związanych z Expo i tak zostanie zrealizowana - zadeklarowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, gdy okazało się, że wystawę Expo zorganizuje Buenos Aires, a nie Łódź.  - Przez ostatnie kilka lat Łódź zmieniła się bardziej, niż przez ostatnie kilkadziesiąt. To że znaleźliśmy się w finałowej rozgrywce o wystawę Expo to gigantyczne osiągnięcie. Dziś nic się kończy. Będziemy inwestować jeszcze więcej, pracować jeszcze ciężej i kochać Łódź jeszcze bardziej. My się dopiero rozkręcamy. Dziękuję wam wszystkim i gratuluję Argentyńczykom - dodała prezydent Łodzi.


Rząd zarezerwował w budżecie na przyszły rok 360 milionów złotych na przygotowania Łodzi do roli gospodarza EXPO i mimo że wystawa odbędzie się w Argentynie, środki te mają zostać w dużej mierze zainwestowane w miasto i region. Dodatkowo, o czym pisaliśmy także w jednej z poprzednich aktualizacji, do Łodzi wpłyną unijne pieniądze na rewitalizację obszarową miasta – łącznie ma być to niemal miliard złotych. Co zatem powstanie dzięki tym pieniądzom?

W Łodzi zostanie zbudowany m.in. tunel średnicowy łączący dworzec Łódź-Fabryczna z dworcem Łódź-Kaliska. W planach jest także budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który powstać ma pomiędzy Łodzią, a Warszawą.  Z kolei Poczta Polska zamierza wybudować Centralny Hub Logistyczny (CHL), który docelowo miałby współpracować z wyżej wymienionym Centralnym Portem Komunikacyjnym.

Co więcej, rząd planuje także dofinansowanie dla Uniwersytetu Łódzkiego w wysokości 21 milionów złotych. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIŚ) na lata 2014-2022, zyskają również łódzkie placówki kulturalne, które otrzymają ponad 65 mln złotych.

wróć do aktualności