Rzeczpospolita Polska ubiega się o organizację Międzynarodowej Wystawy EXPO 2022 w Łodzi, której tematem będzie rewitalizacja miast - globalne wyzwanie i warunek dalszego rozwoju aglomeracji na całym świecie.

Artykuł

To już pewne! Łódź za 4 lata będzie miała swoje mini-metro

Wybrano najkorzystniejszą ofertę wykonawcy tunelu średnicowego łączącego Łódź Fabryczną z Łodzią Kaliską. Tunel ma powstać do 2022r.

Tunel średnicowy, który będzie biegł pod miastem, ma docelowo połączyć podziemną stację Łódź Fabryczna z stacjami Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec. W tunelu metra powstaną dwie stacje: Łódź Centrum i Łódź Manufaktura.  - Siedmiokilometrowy tunel prowadził będzie przez róg Zachodniej i Zielonej w stronę Manufaktury, a później do alei Włókniarzy - powiedział Marcin Dyguda z Zarządu Inwestycji Miejskich. - Przy Włókniarzy, w czterech miejscach pociągi wyjadą na powierzchnię i dotrą albo do stacji Łódź Kaliska, albo do Łodzi Żabieniec – dodał.

Inwestycja ma zostać ukończona przed 2022 rokiem. Tunel usprawni nie tylko ruch dalekobieżny, ale również kolej aglomeracyjną. Utworzy coś na kształt metra, którym mieszkańcy szybko będą mogli przemieszczać się po Łodzi. Koszt inwestycji to 1,59 miliarda złotych, a prace rozpoczną się wiosną 2018 roku. Przetarg wygrało konsorcjum Energopol Szczecin oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego. Inwestycja będzie w całości realizowana przez PKP PLK bez finansowego udziału miasta. Tunel skróci czas przejazdu pociągów przez Łódź i zapewni dojazd do najważniejszych miejsc.

wróć do aktualności