Rzeczpospolita Polska ubiega się o organizację Międzynarodowej Wystawy EXPO 2022 w Łodzi, której tematem będzie rewitalizacja miast - globalne wyzwanie i warunek dalszego rozwoju aglomeracji na całym świecie.

Łódź nie zwalnia tempa! W planach jest ubieganie się o organizację kolejnej wielkiej imprezy. 

Starania Łodzi o organizację EXPO 2022/2023 zakończyły się niepowodzeniem. Zaszczyt ten przypadł Argentynie, która wygrała niewielką przewagą głosów. International EXPO w Buenos Aires  będzie trwać od 15 stycznia do 15 kwietnia 2023. Tematem przewodnim będą przemysły kreatywne, tak jak zostało to pierwotnie przedstawione we wniosku.

Co to oznacza dla Łodzi? Od początku zapewniano, że miasto nie ucierpi z powodu przegranej. Inwestycje w infrastrukturę będą kontynuowane, ponieważ mają ogromne znaczenie dla rozwoju miasta. Podkreślano, że drugie miejsce w staraniach o tak prestiżową imprezę nie jest powodem do rozpaczy. Energia włożona w starania nie pójdzie na marne. Łódź przechodzi transformację na lepsze. Programy odpowiedzialne za rewitalizację miasta nie stracą dofinansowania.

Remis z Argentyną w drugiej turze głosowania zostawił apetyt na więcej. Porażka przyniosła ważną lekcję, z której wyciągnięto odpowiednie wnioski. A trzeba zauważyć, że wielkimi krokami zbliża się organizacja Horticultural EXPO 2024… Miasto Łódź chce wykorzystać pozytywną energię i rozgłos, jaki udało się zyskać w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie, jakie organizatorzy zdobyli podczas starań o EXPO 2022. Pojawiły się także nowe międzynarodowe kontakty, od których można czerpać bezcenną wiedzę. Teraz pozostaje obmyślić następny plan działania. W końcu trzeba iść za ciosem!