Rzeczpospolita Polska ubiega się o organizację Międzynarodowej Wystawy EXPO 2022 w Łodzi, której tematem będzie rewitalizacja miast - globalne wyzwanie i warunek dalszego rozwoju aglomeracji na całym świecie.

EXPO 2022 dla Argentyny

Walka była niezwykle wyrównana. Grono członków Międzynarodowego Biura Wystaw (Bureau of International Expositions, w skrócie BIE) na drodze głosowania miało zdecydować, kto zorganizuje EXPO 2022/2023. Zespoły reprezentujące Łódź, Minneapolis i Buenos Aires do ostatniej chwili starały się zdobyć przychylność głosujących. Zwycięstwo przypadło stolicy Argentyny. Gratulacje!

Zaledwie 6 głosów dzieliło Łódź od zdobycia praw do realizacji EXPO 2022/2023. Głosowanie odbyło się w Paryżu w środę 15 listopada 2017 podczas 162. sesji  Międzynarodowego Biura Wystaw. Siedziba  Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju na krótką chwilę stała się polem bitwy, w której stawką było EXPO 2022/2023. Do walki stanęły trzy kraje: Stany Zjednoczone, Polska i Argentyna. W pierwszej turze głosowania Polska i Argentyna prowadziły łeb w łeb po tym, jak przyznano im po 46 głosów. Na tym etapie odpadły Stany Zjednoczone, które otrzymały zaledwie 25 głosów. To dało ekipie z Polski nadzieję na zrealizowanie wielkiego marzenia. Niestety, druga tura głosowania przechyliła szalę zwycięstwa na stronę Argentyny. Wyścig zakończył się wynikiem 62 dla Buenos Aires i 56 dla Łodzi.

Przegrana tak niewielką ilością głosów z pewnością nie jest ujmą na honorze. Wręcz przeciwnie! Polska zaszła bardzo daleko w staraniach o organizację wystawy międzynarodowej. Wynik głosowania pokazuje, że jesteśmy gotowi na podejmowanie wyzwań o międzynarodowym zasięgu. Większość inwestycji, które zostały poczynione podczas starań o zwycięstwo i tak zostanie zrealizowana, ponieważ są one kluczowe dla rozwoju Łodzi. Zamiast załamywać ręce, miasto Łódź już wypatruje kolejnej szansy – tym razem w związku z EXPO 2024.

International EXPO w Buenos Aires odbędzie się pod hasłem "Nauka, innowacja, sztuka i kreatywność na rzecz rozwoju człowieka. Przemysł kreatywny w konwergencji cyfrowej". Jest to jedno z tzw. małych EXPO, odbywających się pomiędzy światowymi edycjami wystaw.