Rzeczpospolita Polska ubiega się o organizację Międzynarodowej Wystawy EXPO 2022 w Łodzi, której tematem będzie rewitalizacja miast - globalne wyzwanie i warunek dalszego rozwoju aglomeracji na całym świecie.

Artykuł

Łódź na EXPO 2022: niepokorne miasto budowane z marzeń

Szefowie misji dyplomatycznych z kilkudziesięciu państw całego świata zwiedzali Łódź. Wizytę rozpoczęli od spotkania z władzami samorządowymi i przedstawicielami władz państwowych w EC1.

Kolejnym etapem przygotowań na drodze starań o organizację EXPO 2022 była wizyta ambasadorów w miejscu, które ma być centralnym punktem łódzkiej odsłony światowej wystawy.

Jan Dziedziczak, wiceminister spraw zagranicznych oraz Karol Młynarczyk, wicewojewoda łódzki w wystąpieniach kierowanych do gości podkreślali społeczny wymiar rewitalizacji, która ma być motywem przewodnim łódzkiego EXPO. - Łódź, to miasto bezpieczne, zamieszkałe przez ludzi, którzy nie boją się odważnie myśleć o przyszłości. Specyfikę tego myślenia oraz odwagę działania i przekształcania miasta chcemy prezentować podczas EXPO - mówił wiceminister Dziedziczak.

Samorządowcy, kolejno Witold Stępień marszałek województwa i prezydent Hanna Zdanowska akcentowali wielokulturowość Łodzi, która jest interesująca i inspirująca dla ludzi zamieszkujących różne zakątki świata. Prezydent Hanna Zdanowska rozpoczęła wystąpienie od historycznych początków Łodzi, by przekonywać gości, że największą siłą miasta są jego mieszkańcy. - Ich determinacja, odwaga i marzenia były w przeszłości i są dzisiaj największym potencjałem tego miejsca - mówiła pani prezydent. - Ratujemy przemysłowe dziedzictwo pozostałe po naszych przodkach. Przekształcamy je, by pełniło różnorodne funkcje, służyło nam i przyszłym pokoleniom, zachowując historyczną spójność. Nigdy nie prosiliśmy o nic. Dziś, proszę w imieniu łodzian: dajcie nam szansę, jaką jest EXPO, bo Łódź tej szansy potrzebuje, by przyspieszyć zmiany, które już się w naszym mieście dzieją. My zaś z ochotą podzielimy się ze światem doświadczeniami z przebiegu tych procesów.

Po części oficjalnej goście zwiedzili EC1.

 

(uml)

wróć do aktualności